Bu Sitede Ara

HDD (SABİT DİSK) ÇALIŞMA PRENSİBİ -MANTIĞI-


Sabit disklerin çalışma prensibi, kasetli teyplere benzetebiliriz. Her iki durumda da manyetik bir ortama verilerin yazılması söz konusudur. Fakat kasetli teyplerin aksine, sabit disklerde okuma/yazma kafası, verilerin okunup yazıldığı ortama değmez. Sabit disklerde veriler yüksek yoğunluklu alüminyum plakalara yazılır. Manyetik alanlara duyarlı özel bir maddeyle kaplanıp cilalanan bu diskler, dakikada binlerce kere dönebilir. Veriler okuma/yazma kafalarınca, 1 ve0 'lar halinde bu disklere yazılır. Okuma/yazma kafaları saniyede 50 kere hatta daha hızlı olarak. plakaların içine ve dışına doğru hareket edebilen çok özel bir mekanizmaya sahiptir.
Sabit disklerin farklı arama sürelerine sahip olmasının nedenlerinden biri desürücülerin kullandığı kafa hareket mekanizmalarının farklı olmasıdır. Söz konusu kafahareket mekanizmaları iki çeşittir: bantlı olanlar (band stepper) ve bobinli olanlar (voice coil).kafa hareket mekanizması hem bir sürücü karakteristiği, hem de özelliklebir sabitdisk satın alırken önem taşıyan bir güvenirlik meselesidir.
Nispeten ucuz sürücülerde sürücü kafasının disk yüzeyi üzerindeki ileri-geri hareketi, esnek metal şeritler (bantlar) ve dönmeyi sağlayan bir motor aracılığıylagerçekleştirilir. Bu motor, elektromanyetik titreşimler ile harekete geçer. Motor elektriksel olarak uyarıldığında bir tam devrin çok küçük bir bölümü kadar döner. Bu küçük dönme miktarına "detent" adı verilir. Bir tam dönüşte yüzlerce detent bulunabilir. Bu, silindirler arasında gidip gelen sürücü kafasını, bir inçin sadece birkaç binde biri oranında hareket ettirmek için gereken hassas ayarlamanın yapılmasına imkan tanır. Motor mili etrafında ince ve esnek bir metal bant sarılıdır. Motor döndükçe bu bant açılır veya sarılır. Bant hareket ettikçe, bandın iliştirilmiş olduğu sürücü kafası da hareket eder. Denetleyiciden gelen bir uyarı (pulse) motorun bir detent kadar hareket etmesine yol açar. Bu karakterin sonucunda da sürücü kafası bir silindir miktarı yol alır.

1 yorum:

  1. her sitede aynı yazı bi adadm akıllı kendiniz yazsanız ne olur yani.

    YanıtlaSil