Bu Sitede Ara

YANDEX - YANDEX NEDİR ? - YANDEX HAKKINDA BİLGİ - YANDEX KİMİN ? -


Rusya’da Google’ı sollayan 8 milyar dolarlık Yandex, Türkiye’ye adım attı.
Google’ın arama motoru ve online reklam rakibi Rus Yandex, Türkiye’ye çıkarma yaptı. 8 milyar dolarlık şirket milyonlarca dolarlık tanıtım ve yerelleştirme çalışması için düğmeye bastı.
New York’ta NASDAQ’da halka arz edilerek 8 milyar dolar piyasa değerine ulaşan Rus internet devi Yandex, Türkiye operasyonu için seçimleri beklemedi. Arama motoru ve online reklam konusunda Google’a rakip olmayı planlayan şirket, Türkiye’ye de yatırım yapmaya başladı.
Yatırımlar, hem hizmetlerin yerelleştirmesi hem de tanıtım konusunda olacağı tahmin ediliyor. Rus yetkililer konuyla ilgili bilgi vermekten kaçınırken şirketin iki önemli hedef için çalışmalar yaptığı öğrenildi. Türkçe arama hizmeti vermeyi planlayan şirket, Sun Plaza’daki ofisinde 30 kişilik ekiple bir süredir çalışmalarını sürdürüyor. Maslak’taki Sun Plaza’nın 13′üncü katında konuşlanan şirketin çalışan sayısını pazarlama ekipleriyle de güçlendireceği söyleniyor.
GÖRÜŞMELERE BAŞLADILAR
Türkiye’de internet ve telekom şirketleriyle görüşmeye başlayan Yandex yetkilileri özellikle internet servis sağlayıcılar, telekom şirketleri ve veri merkezi şirketleriyle uzun dönemli işbirliği yapmayı planlıyor. Medya kuruluşları ile de iş ortaklığı konusunu görüşen Yandex yöneticileri pazarlama ve yerelleştirme konusunda eleman arayışlarına devam ediyor. Türkiye’nin veri merkezleri ve veri borsası için önemli bir bağlantı noktası olduğuna inanan şirket yetkililerinin 1 – 2 ay içerisinde resmi açılış için adım atması bekleniyor. Yandex’in ardından Güney Kore merkezli arama motoru şirketlerinin de Türkiye’ye yatırım için fırsat kolladığı da konuşuluyor.
Piyasa değeri 8 milyar dolar Rusya merkezli internet devi şirket NewYork’ta Nasdaq borsasına açılmış ve 8 milyar dolarlık bir değere ulaşmıştı. Moskova merkezli şirketin kurucusu ve CEO’su Arkady Volozh. Şirketin Rusya’daki pazar payı ise yüzde 64. Mart 2011 verilerine göre günlük 38.3 milyon ziyaretçi trafiğine sahip. Yandex arama ve reklam dışında harita konusunda çalışıyor. Türkiye internette google ülkesi GOOGLE Avrupa’da pek çok ülkede olduğu gibi yüzde 97′nin üstünde pazar payına sahip. Türkiye’ye gösterilen ilginin temel sebebi arama motorunun çok sık kullanılması. İnternette adres çubuğundan çok arama motoru kullanılınca Türkiye arama motoru firmaları için inanılmaz bir cennet oldu. Google online reklamda da aslan payını alıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder